قسمت های تشکیل دهنده ی دوره های مدرسه سینو و نحوه آماده سازی آن ها


 • ویدیوهای آموزشی (اصلی): این قسمت بدنه ی دوره آموزشی شماست، تمام درس شما در این قسمت باید توضیح داده شود.
 • ویدیوهای آموزشی (کارگاه): این قسمت به صورت اختیاری برای شما قرار داده شده، قسمت های غیر تئوری مانند آزمایشگاه یا کارگاه عملی، می تواند در این قسمت بارگذاری شود.
 • ویدیو معرفی دوره: این ویدیو به عنوان پیش نمایش دوره در سایت وجود دارد و هدف آن، اطلاع رسانی کامل راجع به دوره و ترغیب دانشجو برای خرید آن است. برای اطلاع از چهارچوب های تعیین شده برای ویدیو معرفی دوره، به بخش 06 مراجعه کنید.
 • توضیحات متنی: در قسمت توضیحات شما باید به صورت متنی اطلاعاتی از دوره خود مانند: عنوان دوره، سرفصل های مهم، پیش نیاز ها و... را توضیح دهید.
 • پروژه یا تمرین نهایی: شما می توانید به عنوان تکلیف یا پروژه نهایی برای دانشجویان خود یک دستورالعمل اجرایی قرار دهید، دانشجو پس از اجرای پروژه، آن را برای شما ارسال کرده و شما در پنل مدرس امکان نمره دهی، توضیحات و برگرداندن آن پروژه را دارا خواهید بود. حال این تکلیف می تواند یک سوال یا مجموعه ای از سوالات باشد اما در نظر داشته باشید که تمام دستورالعمل ها باید به صورت یک فایل قرار بگیرند، در صورت نیاز به تمارین بیشتر، شما می توانید در فایل ضمیمه کلاس خود تکالیفی را قرار دهید اما امکان دریافت جدای آن ها را ندارید.لازم به ذکر است، دوره هایی که پروژه نهایی برایشان تعریف شده باشد، با مبلغی بیشتر از کلاس های بدون پروژه فروخته خواهند شد.
 • تقویم آموزشی: در این قسمت شما می توانید برای دانشجو برنامه ای زمانی تعریف کنید که دانشجو برای گذراندن دوره از آن استفاده کند.
 • فایل های ضمیمه: در این قسمت شما می توانید یک فولدر با تمام محتویات مورد نیاز دانشجو که برای گذراندن دوره شما به آن نیاز دارد را قرار دهید.
 • تصویر کاور دوره: این تصویر در سایت به عنوان جلد یا کاور دوره شما دیده می شود، بهتر است در این تصویر نام دوره و تصویری مرتبط با دوره وجود داشته باشد.

نحوه ی تنظیم سیلابس و تهیه محتوای درسی


 1. برای کلاس خود یک نقشه ی راه درست کنید به این شکل که موضوع مورد نظر به صورت کلی در ابتدا معرفی شود سپس به صورت جزئی به موضوعات زیر مجموعه پرداخته شود و در انتها بعد از نتیجه گیری نهایی تمام موضوعات یک مرور کلی شود.
 2. از انواع رسانه غیر از نوشته (متن) برای توضیح مسائل استفاده کنید، رسانه هایی مانند: عکس، فیلم، انیمیشن، گرافیک و....
 3. موضوعات پیچیده را به چند قسمت تقسیم کنید.
 4. مدت زمان هر ویدیو بیش از 30 دقیقه نباشد. مثلا شما می توانید درس اول خود را به دو یا سه قسمت تقسیم کنید، به طوری که هر ویدیو از 10 دقیقه تا 30 دقیقه باشد. و به همین ترتیب برای جلسات دیگر.
 5. در اسلاید اول که شروع آموزش شما است؛ بعد از سلام و خوش آمد گویی، یک توضیح کوتاه درباره درس و یا ذکر منابع و ... داشته باشید. دقت کنید که نیازی به معرفی جامع و دقیق شما در ویدیو های آموزشی نیست چرا که اطلاعات شما در قسمت توضیحات درس و بخش مدرسین وجود دارد و همچنین در تیزر درس پیش تر خود را معرفی کرده اید. دقت کنید که در اسلاید های آموزشی نیاز به نگارش اطلاعات شخصی ( نام و نام خانوادگی، رشته، مدرک، نام دانشگاه و ... ) نیست.
 6. مفاهيم پيچيده را در چند قسمت و با حوصله توضیح دهید، مفهوم را كاملا تعريف و تشريح كنيد به طوری كه براي شنوندگان كاملا ملموس باشد(فرض كنيد دانشجو برای اولين بار با موضوع مواجه می شود و همينطور پيشينه مناسبی در موضوع ندارد). از روش های به روز و صحيح استفاده نماييد.

قوانین ساخت power point


 1. حتما از قالب و فونت مشخص شده استفاده کنید، قالب اسلاید ها برای شما در پوشه ضمیمه مدرسی قرار داده شده. این قالب در پوشه ضمیمه مدرسین برای شما قرار داده شده است (01- power point folder).
 2. فونت استفاده شده در پاور پوینت ها باید فونت (Pelak) باشد، برای متون حالت pelak medium با سایز 12-18 و برای عناوین حالت pelak semi bold در اندازه 24-30 استفاده شود. مثال:

  عنوان

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. این فونت به همراه آموزش نصب در پوشه ضمیمه مدرسین برای شما قرار داده شده است (02- sino font folder).
 3. برای مطالب خود در هر صفحه ترتیب مشخص کنید و از انیمیشن برای ظاهر شدن موارد استفاده کنید. هنگام ارائه، تمام محتوای خود را یک جا ظاهر نكنيد و حس تعليق و تفكر نوشتن را به دانشجو القا نماييد. براي مثال می توانيد برای نشان دادن یک متن حاوی عنوان، دو پاراگراف و یک عکس، به ترتیب با هر بار کلیک کردن قسمت های مختلف محتوای شما ظاهر شود. ( این کار میزان توجه و تمرکز دانشجویان را افزایش داده و باعث از رفع خستگی آن ها می شود.)
 4. سعی نکنید تمام محتوای درس خود را در یک صفحه جای دهید، محتوای با حجم زیاد را به چند قسمت در صفحات مختلف تقسیم کنید.
 5. برای درس هر جلسه یک فهرست مطالب درست کنید و ابتدای جلسه آن را به دانشجو نشان دهید تا درکی کلی از محتوای جلسه پیدا کند.
 6. ترجيحا از آخرین نسخه پاورپوينت استفاده کنید، زيرا که نسبت به نسخه های پيشين قابليت هايی مانند زوم ايكون ها و مدل هاي سه بعدی، تبديل پاور به ويديوهای با كيفيت، هايلايت كردن متن و حذف بك گراند عكس و ... را داراست. لینک فایل نصب این نرم افزار در پوشه ضمیمه مدرسین قرار داده شده است (01- power point folder).
 7. در صورت امكان استفاده از قلم الكترونيكی، تنها در هنگام ارائه نكات لازم (براي مثال اشاره به نکته ای مهم یا حل مسئله) از قلم استفاده كنيد و قالب اصلی ارائه به خصوص در قسمت آموزش مفاهيم، متن تایپ شده در قالب پاور پوينت باشد. در واقع برای جذابیت دوره آموزشی خود از ترکیب متن تایپ شده و قلم الکترونیکی استفاده کنید.
 8. از ارائه هرگونه تبليغات، استفاده از لوگوی شخصی و یا نام بردن از برندی بغیر از سینو در دوره های خود اكيدا خودداری نماييد.( در غیر این صورت دوره شما مجوز بارگذاری نخواهد گرفت)

قوانین و نکات فیلمبرداری از صفحه کامپیوتر و ضبط صدا


 1. برای ضبط صفحه نمایش خود از نرم افزار Camtasia استفاده کنید، فایل نصب این نرم افزار در پوشه ضمیمه مدرسین قرار داده شده است (03- Screen record folder).
 2. در هنگام ضبط تصویر صفحه نمایش، نکات زیر را رعایت کنید:
  • استفاده از تصویر پس زمینه ی ارسال شده در فایل های ضمیمه مدرس (03- Screen record folder).
  • خالی کردن دسکتاپ از آیکون ها و فایل های شخصی تان برای حفظ حریم شخصی مدرس.
  • در هنگام ضبط اسلاید خود را فول اسکیرین کنید، نرم افزار های نامربوط مانند انواع پیام رسان (تلگرام، واتس اپ ...)، وی پی ان، دانلود منیجر، صفحات وب بدون ارتباط به درس و مواردی از این دست را ببندید.
  • قسمت گزینه های ریکوردر شما نباید در حین درس دادن مشخص باشد.
  • موبایل خود را به روی حالت پرواز بگذارید تا نوتیفیکیشن و ویبره آن باعث حواس پرتی شما و خراب شدن صدای ویدیو نشود.
 3. در هنگام ضبط هر ویدیو، یک فاصله ی کوتاه 3 تا 5 ثانیه ای ابتدا و انتهای ویدیو خالی بگذارید، سکوت کنید و بعد از این چند ثانیه شروع به تدریس کنید، این کار به تیم سینو اجازه تدوین و بهتر کردن کیفیت صدای شما را می دهد.
 4. در شروع هر جلسه، صحبت خود را با خوش آمد گویی به دانشجویان در درس جدید شروع کنید بعد از آن به موضوع آن جلسه بپردازید.
 5. در انتها هر ویدیو، با جمله ای مثل «ممنون که با من همراه بودید؛ توی جلسه بعد می بینمتون» درس خود را تمام کنید.
 6. حتما از میکروفون با کیفیت یا هدفون موبایل برای ضبط صدا استفاده کنید، از استفاده از میکروفون کامپیوتر یا لپ تاپ بی کیفیت خودداری کنید.
 7. قبل از ضبط ویدیو یک بار موارد مورد نیاز خود را دوره کنید تا میزان توپوق و حواس پرتی در حین ضبط کاهش پیدا کند، در صورت بروز هر گونه مشکل در طول مدت ضبط، ریکورد خود را pause نکنید بلکه با استفاده از دست زدن، صدایی بلند تولید کنید که در صدای ویدیو محل مشکل مشخص بشود، کمی صبر کنید و موضوع را از کمی عقب تر دوباره تکرار کنید، بعد از اتمام ویدیو به راحتی در نرم افزار Camtasia قسمت مشکل دار را یافته و از ویدیوی خود حذف کنید. آموزش ویدیویی این مورد در پوشه ضمیمه مدرسین قرار داده شده است (03- Screen record folder).
 8. اگر فکر می کنید امکان دارد نکته ای را جای بیندازید، حتماً از موضوعات درسی یک لیست درست کرده و طبق آن جلو بروید؛ در صورت جا انداختن مطلبی، به راحتی و بدون استرس آن را در انتهای درس به عنوان مطلب جا افتاده اضافه کنید.
 9. فایل ضبط خود را پس از اتمام درس، با فرمت mp4 و اندازه 1080*1920 خروجی گرفته و به صورت rar. در سایت بارگذاری کنید. آموزش ویدیویی این مورد در پوشه ضمیمه مدرسین قرار داده شده است (03- Screen record folder).
 10. حتما موقع ضبط نهایی دوره ها در یک محیط آرام و به دور از صدا قرار داشته باشید تا هیچ صدای دیگری جز صحبت خودتان شنیده نشود.

قوانین و نکات ضبط ویدیو از مدرس


 1. کیفیت تصویر و نحوه ی فیلم برداری:
  • از جدید ترین گوشی موبایل در دسترس یا دوربین حرفه ای برای فیلم برداری خود استفاده کنید، توجه داشته باشید، کیفیت بالای تصویربرداری ارتباط مستقیم با فروش بیشتر دوره دارد.
  • ارتفاع دوربین خود را با چشم خود تراز کنید، بالاتر یا پایین تر بودن دوربین از شما باعث خراب شدن تصویر و القای حس بد به مخاطب خواهد شد.
 2. نور:
  • در فضایی با نور مناسب فیلم برداری کنید، نه خیلی پرنور که تمام فضا را سفید کند، نه فضایی کم نور و تاریک.
  • اگر تجهیزات نور پردازی در دسترس ندارید، از پنجره در روز به عنوان نور اصلی و روشن کننده صورت و از آباژور یا چراغ مطالعه به عنوان نور های پر کننده ی فضا در کنار خود استفاده کنید.
  • به هیچ عنوان پشت به پنجره نباشید، این کار باعث سیاه شدن شما در تصویر می شود.
  • از دیوار پشت سر خود تا حد امکان فاصله بگیرید تا سایه شما روی آن دیوار کم رنگ تر شود.
 3. نما و تصویر:
  • از کتابخانه یا گلدان به عنوان دکور استفاده کنید.
  • اگر ایستاده اید یا نشسته اید، حداقل نیم تنه ی بالای شما در کادر قرار گرفته باشد، حتما یک فاصله ی مناسب بین سرتان و بالای کادر قرار دهید.
  • از استفاده از موارد شخصی مانند قاب عکس خانوادگی در تصویر خودداری کنید.
  • از پوشش مناسب و عرف جامعه ایران در ویدیو های خود برخوردار باشید.

قوانین و نکات ساخت ویدیو معرفی (تیزر)


 1. مدت زمان تیزر باید بین 1 تا 4 دقیقه باشد.
 2. یک معرفی کوتاه از خود و پس زمینه حرفه ای تان در مورد کلاس مورد نظر بیان کنید.
 3. دلیل اهمیت و چرایی نیاز دانشجو به کلاس خود را بیان کنید، این دلیل می تواند نکته ای خاص در مورد محتویات کلاس یا روشی جدید برای تدریس موضوع کلاس باشد.
 4. سرفصل های مهم و جذاب کلاس خود را به صورت کلی و در چند جمله توضیح دهید.
 5. قبل از اتمام به این بپردازید که دانشجو پس از دیدن این کلاس چه دست آوردی خواهد داشت و چه کار هایی می تواند بکند.
 6. در انتها باید با جمله ی «من............................ با دوره ی.............................. منتظر شما یا همراه شما هستم» ویدیو معرفی خود را تمام کنید.
 7. فیلم برداری باید در محیطی مناسب و قابل ارائه انجام شود.
 8. استفاده از موسیقی بی کلام و تدوین قسمت هایی از کلاس در طول ویدیوی خودتان بسیار پیشنهاد می شود.

آماده سازی گرافیک مربوط به کلاس


 1. برای تصویر کاور دوره خود حتما از یک عکس مربوط به درس استفاده کنید، در تصویر زیر چند مثال برای درک بهتر مشخصات یک عکس کاور مناسب قرار داده شده است.